PERDESİZ GİTAR
Yapımı kolay olmasına rağmen, icrası gayet zor olan perdesiz g 1976 yılında Erkan Oğur tarafından icat edilmiştir. Bu icadın nedeni, gdan sonsuz ses elde etmek isteğidir. Fakat üstadın o sıralarda içinde bulunduğu maddi sıkıntılar nedeniyle, perdesiz gitarın patentini üzerine alamamıştır.

Daha sonradan Erkan Oğur elektrikli gitar dersi, sekiz telli ve çift saplı elektro g, klasik gibi modeller de üretmiştir. Kurumumuz İstanbul Müzik Akademisi’nde verilen perdesiz g kursu nu ünlü sanatçı Erkan Oğur’dan alabilirsiniz.

Klasik ga hayli benzemesine rağmen, perde arası koma olarak nitelendirilen seslerin de elde edilmesi sayesinde, farklı tonlamalarla özellikle Türk müziğinde rahatlıkla kullanılmaktadır. G, tüm dünyada kabulünü 1990’larla birlikte görür. Bu enstrüman, yurt dışında genellikle farklı efektlerin icrası için kullanılır. Fakat ülkemizde Erkan Oğur, geniş bir ses yelpazesiyle makam, mod ve tonları yakalayarak yerel müziğimizde kullanır.

Enstrümanın gövdesi, diğerlerine göre daha farklıdır. G sadece saptaki perdelerin sökülmesiyle elde edilmez. Sapın sert bir ağaçtan elde edilmesi gerekir. Perdeler sökülecekse bile, sapın değiştirilmesi lazımdır fakat bu zor ve riskli bir işlem olduğu için pek tavsiye edilmez. Perdelerin çıkarılmasının ardından ortaya çıkan boşluklar ağaç dolgu macunuyla doldurulur ve zımparalanır. Bununla birlikte teller, bulundukları yerden biraz daha aşağıya yerleştirilir.

Tüm glar perdesiz hale getirilebilir. Bu gla elde edilen buğulu ses sayesinde türkülerden etnik jazza kadar her türlü müzik türü icra edilebilir.

Büyük üstad Erkan Oğur’un dışında bu gı kullanan isimler arasında Frank Zappa, David Fiuczynski, Ron Thal, Ed DeGenaro, Adrian Belew, Michael Vick, Franck Vigroux ve Steve Vai sayılabilir.

Perdesiz bas g kullanan bassistler arasında Jaco Pastorius, Juan Alderete, Bill Wyman, Rick Danko, Freebo, Brent Liles, Jonas Hellborg, Pedro Aznar, Laurence Cottle, Steve Bailey, Jack Bruce, Sean Malone, John Paul Jones, Colin Edwin, Pino Palladino, Bunny Brunel isimleri sayılabilir.