• Keman : 200 TL
  • Piyano : 200 TL
  • Şan : 200 TL
  • Flüt : 200 TL
  • Davul : 200 TL
  • Gitar : 200 TL
ELEKTRO GİTAR
Elektro gitar dersi almak için araştırma yapmaya başladığınızda, genellikle karşılaşacağınız cümle; daha önceden gitar kursu almadıysanız, direk olarak elektro g çalamayacağınız olacaktır. Hâlbuki bu bilgi artık geçerliliğini korumamaktadır. Geliştirilen yeni metotlarla, elektro g üzerinde doğrudan eğitim yapmak mümkündür.

Elektro g sistemine duyulan ihtiyaç; akustik ve klasik gların tını yumuşaklığı ve volümlerinin azlığıdır. Daha geniş orkestralarla çalışırken gda duyulma zorluğu yaşanması gın elektronikleşmesine yol açmıştır.

Tarihçesi, 1920’li yıllara uzanır. Eddie Durham isimli müzisyenin g gövdesine elektrikli metal bir sistem yerleştirmesiyle ilk adım atılmış oldu. Aynı yıllarda RCA’in ürettiği amfileri gitara uyarlamış olan Les Paul ile elektro gitarın temelleri oturdu.

Bu sistemin icadıyla, g telleri nden elde edilen rezonans amfilere gönderilerek, daha gür tınılar elde edilmeye başlandı. İcadın en büyük özelliği, amfilere gönderilen ses volümünün istenildiği kadar çoğaltılıp azaltılabilmesiydi. 1934 senesine gelindiğinde, Lloyd Loar isimli bir mühendis, daha kaliteli ses elde etmek için sistemin gövdeye değil, tellere adapte edilmesi gerektiğini savundu ve g üstünde uygulama yaptı. Tını olarak klasik ve akustik ga yakın tonlar elde edilse de, müzik literatürlerine geçen bu enstrümanın ismi; elektro g oldu. İstenildiği takdirde, geniş orkestralar eşlik ederken bile solo melodiyi baskın olarak duyurabilen, istenildiğinde ise yumuşak tınılarla eşlik partisyonuna geçen elektro g uzun yıllar tahtını başka bir enstrümana kaptırmamıştır.


İsmini elektro gın mucidi olarak anabileceğimiz Les Paul, Gibson firmasından aldığı olumsuz yanıtların ardından yakın arkadaşı Leo Fender’le birlikte g üretimine hız verip büyük ticari başarıların altına imzalarını attılar. İlk olarak sağlam gövdeli solid body elektro gitarlarla bu iş için kollarını sıvayan ikili, ardından Telecaster modelini geliştirdi. Bu model, kendine has tınısı ve parlak tonlarıyla Fender modeli olarak kabul gördü.

1950’li yıllarda genç kuşaklar, ucuz üretimli glara ilgi göstermiş ve birçok firma tarafından üretilen bu elektro glardan edinmişti. 1954 yılında Fender g üstünde tremola kolunu icat ederek, büyük bir buluşa imza atar. 1955 yılında, Muddy Waters ve Howlin Wolf gibi R&B ve Blues tarzlarını icra eden müzisyenler enstrümanın zengin tınısından faydalanarak, bu tarzlarda elektro gitarın kullanımını yaygınlaştırdılar. Aynı sene Philipps stüdyolarına kayda giderken, yaptıkları kazada amfilerini düşürmeleri ve buna rağmen kayıtlara bozuk (distorted) seslerle devam etmeleri, enstrümanda başka bir kullanım şeklinin doğmasına daha yol açtı. Albüm kaydını tamamlayan ve albüme Rocket 88 adını veren grup, bu kayıtlarla uzun süre müzik listelerinin başında kaldı.

Yine o yıllarda Country ve R&B müziğinin büyük yıldızları olan Elvis Presley ve Chuck Berry, çıkışlarında elektro gı kullandılar. Çaldıkları şarkılara, daha orkestra girmeden elektro gitarla solo atarak yorum katan bu isimlerin tüm dünyada halen büyük hayran kitleleri vardır.

Bu dönem içinde Buddy Holly, hem vokal hem de elektro g üzerine düzenlemeler üzerine yoğunlaşmış ve Fender Rock Band’in temellerini atmıştır. Bo Diddly ise eko-teknikler üzerine çalışmalar yapmış ve üstün performanslı kayıtlar elde etmiştir. Animals ve Rolling Stones gibi gruplar bu konuda Diddly’ı örnek almışlardır.

1960’lara gelindiğinde Guitar Slim, Buddy Guy ve Otis Rush elektro gı daha yüksek volümlü ve bol distorted’lı kullanmışlar fakat plak şirketleri tarafından “gürültülü” bulunup albüm kaydı konusunda reddedilmişlerdir. Bu akımın öncüleri sayesinde Jimi Hendrix, büyük bir çıkış gösterir. Bu yıllara kadar Amerika’da yaygınlaşmış olan enstrüman, 1960’lı yıllarla birlikte İngiltere’yi de etkisi altına alır. Bu İngiliz müzisyenler arasında John Mayall, Eric Burdon ve Keith Richards isimleri sayılabilir.

Lennon ve Mc Cartney imzalı R&B tarzında üretilen Beatles bestelerinde Chuck Berry ve Buddy Holly’nin etkileri fazlasıyla belirgindir. Grup iki elektro g, bir bas g ve bir davulla klasik rock band yapısının oluşmasını sağlamıştır. Ed Sullivan ve Harrison gibi kitlelerin takip ettiği müzisyenler, kullandıkları Gretsch marka elektro gitarın yüzlerce satılmasına neden olmuştur. 1960’lı yıllarla yaygınlaşan elektro g akımı, müzik teknolojisinde de birçok gelişmenin gözlenmesini sağlamıştır.

Katı ve boş gövdeli olmak üzere iki çeşit elektro g vardır. Masiften yapılan katı gövdeli glar, boşlukta yankılanır ve sesin yükselmesini sağlar. Amplifikatör kullanmadan zengin bir tona sahip olan boş gövdeli gitarları ise Gibson markası dünyaya tanıtmıştır. Her iki türde de klavyenin bulunduğu sap, telleri gövdeye bağlayan köprü, kemik ya da plastikten yapılmış eşik ve titreşimleri algılayan manyetik bulunmaktadır. Klasik ga kıyasla daha ince bir sapa sahiptir ve üzerinde 18 ya da 24 perde bulunur. Köprü genellikle metalden elde edilir, sabit veya hareketlidir. Gın üzerinde pasif ya da aktif olarak kullanılan manyetikler bulunur. Manyetik, piezoelektrik ve polifonik olmak üzere, çalışma yöntemine göre değişiklik gösteren üç manyetik çeşidi vardır.


Fender, Gibson, Jackson, Ibanez, Yamaha, Washburn, B. C. Rich, ESP, Cort, Dean, Hamer, Eko, Musicman, Aria, Steinberger, Gretsch, Charvel, Peavey, Schecter, Brian Moore, Fernandes, OLP, Rickenbacker, Silvertone, Daisy Rock, Epiphone, Line 6, Parker, Paul Reed, Squier bazı elektro markaları olarak sayılabilir.

Joe Satriani, Steve Vai, Jimi Hendrix, Yngwie Malmsteen, George Benson, Eric Clapton, Jimmy Page, Jeff Beck, Erkan Oğur önemli virtüözlerdendir.

İstanbul Müzik Akademisi’nde gerçekleşen elektro g dersleri, yetişkin ve junior olarak iki sınıf altında eğitim programını hazırlamıştır. Bu dersler, tercihe göre hafta içi ya da hafta sonu gerçekleşir. Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak sınıflara ayrılan dersler, en fazla üç kişiden oluşan dersliklerde gerçekleşir. Eğitimler, sınıflarda bulunan Ibanez amfilerle gerçekleştirilir. Derslerimiz akademisyen, deneyimli eğitmenlerimiz tarafından yapılır.